Παναρκαδικός – Παναχαϊκή 1 – 0 (vid)

Η ομάδα του Γιώργου Αντωνόπουλου άριστα στημένη και διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο δεν επέτρεψε στους Αχαιούς να την απειλήσουν με την αμυντική διάταξη των πρασίνων να είναι αψεγάδιαστη σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Οι 1.000 και πλέον φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση αποθέωσαν τους ποδοσφαιριστές του Παναρκαδικού για την μεγάλη της νίκη σε μια αναμέτρηση που ξύπνησε μνήμες από τις μονομαχίες του παρελθόντος.

Με την νίκη του αυτή ο Παναρκαδικός μειώνει την διαφορά του με την κορυφή δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και βέβαια αποκτούν ακόμα περισσότερη αυτοπεποίθηση για την δύσκολη συνέχεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναρκαδικό να απειλεί πρώτος με τα σουτ έξω από την περιοχή του Καδά και του Καναβέτα με την Παναχαϊκή στην συνέχεια να προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα με τον Σιαλμά να είναι ο δράστης των δικών της καλών στιγμών. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους πράσινους με τον Παπουτσή να σεντράρει από τα δεξιά και τον Ραχίμ μέσα από το ύψος της περιοχής να γίνεται κάτοχος της μπάλας και από πολύ κοντά να μην σημαδεύει σωστά στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βρονταρά.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή βγήκε με πιο επιθετικές προθέσεις και με σκοπό να κλείσει το τριφύλλι στα καρέ του και το κατάφερε χωρίς όμως να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στην πράσινη άμυνα.  Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Αντωνόπουλου δεν βγήκαν ποτέ από το πλάνο τους και με πολύ πρέσινγκ στον χώρο της μεσαίας γραμμής και γρήγορες αντεπιθέσεις επιχειρούσαν να βρουν το ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 72’ ο Γιώργος Καδάς κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε και την εκτέλεσε και με το αριστερό κάρφωσε την μπάλα στην δεξιά γωνία δίνοντας με αυτό το καταπληκτικό γκολ το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από κει και πέρα ο Παναρκαδικός κλήθηκε να διαχειριστή το αποτέλεσμα και το έκανε εξαιρετικά. Στο 6’ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με την κεφαλιά του Δήμου έπειτα από κόρνερ του Παπουτσή από τα αριστερά να απομακρύνεται πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς της Παναχαϊκής με τους Αχαιούς δύο λεπτά αργότερα να έχουν την καλύτερη τους στιγμή με το κοντινό σουτ του Μωραΐτη που βρήκε σε ετοιμότητα τον Καπετάνιο με το τριφύλλι να πανηγυρίζει την μεγάλη του νίκη με 1-0 επί της Παναχαϊκής.

Δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα του Παναρκαδικού με την Παναχαϊκή.